Jedna z najstarszych stolic Europy – Sofia, co warto zobaczyć?

Sofia to kolejne europejskie miasto dotkliwie doświadczone przez II Wojnę Światową. Jest najwyżej położoną stolicą w Europie i największym miastem Bułgarii, w którym nie brakuje pozostałości komunistycznych, zachwycających Świątyń oraz zabytków. Poza tym pojawia się w niej coraz więcej nowoczesnych budowli, ciekawych miejsc i atrakcji. To miasto szczególnie popularne wśród studentów i inwestorów. Coraz częściej jest również wybieranym kierunkiem przez turystów. W Sofii z pewnością można poczuć bałkański klimat i posmakować doskonałej, bułgarskiej kuchni. Czym jeszcze może zaskoczyć najstarsza europejska stolica: Sofia co warto zobaczyć?

Sofia – atrakcje i najważniejsze zabytki:

Sofia jest zdecydowanie różnorodnym miastem. Najciekawszą jej częścią niewątpliwie stanowi samo centrum. Warto wiedzieć, że jej odbudowa była inspirowana Paryżem, co szczególnie dowodzą liczne parki i urokliwe uliczki. O to najsłynniejsze zabytki i symbole bułgarskiej stolicy:

  • Cerkiew Bojańska – to zachwycająca budowla, która stanowi najsłynniejszy zabytek stolicy. Jest bogato zdobiona malowidłami średniowiecznymi. Wśród tych fresków znajdują się między innymi portrety władców Bułgarii.
  • Cerkiew „Rosyjska” Św. Mikołaja – zlokalizowana jest, ona w samym centrum stolicy nie sposób przejść obok niej obojętnie. Przykuwa uwagę zdobionymi kopułami i swoją monumentalnością.
  • Katedra Aleksandra Newskiego – to kolejna cerkiew zlokalizowana w samym centrum miasta. Zachwyca od zewnątrz, ale jest warta również zwiedzenia jej wnętrza. Charakteryzuje się wyjątkowym klimatem, nieco tajemniczym klimatem, jakie tworzą starodawne freski, woskowe świece i pozłacane ikony.
  • Rotunda Św. Jerzego – to z kolei niezbyt krzykliwa świątynia, ale niezwykle ważna i popularna w Sofii. Zlokalizowana jest na dziedzińcu budynku Ministerstwa Obrony i Pałacu Prezydenckiego. Tuż obok znajduje się bardzo ciekawe Muzeum Archeologiczne, a przed pałacem co godzinę odbywa się uroczysta zmiana warty ochrony budynku prezydenckiego.
  • Kościół Św. Zofii – jest dość skromną świątynią, pozbawioną przepychu, ale to właśnie dzięki niej stolica zawdzięcza swoją obecną nazwę. Dlatego, stanowi ważne i symboliczne miejsce dla miasta.
  • Wartymi uwagami atrakcjami w bułgarskiej stolicy jest również starego typu zoo, Pałac Kultury Narodowej stanowiący największy budynek na Bałkanach, czy też Park Narodowy Witosza oraz Centralne Łaźnie Mineralne. Poza tym można tam liczyć na otwartość ze strony mieszkańców oraz ciekawą mieszankę kulturową.