Letni wypoczynek na łonie natury

Okres wakacji to czas relaksu, spędzania czasu tak, jak się tego chce. Myśląc o tym, co robić w wakacje, w głowie pojawia się pomysł, by spędzić je inaczej niż zazwyczaj. Kto bowiem za każdym razem na urlop wyjeżdża pod namiot? Jeżeli do tej pory nie było się pasjonatem tej formy spędzenia letniego wypoczynku, a chce się spróbować czegoś nowego, warto wziąć pod uwagę taką możliwość i odpowiednio przygotować się do takiego wypadu.
Na łonie natury
Uroków takiego spędzenia czasu w wakacje jest wiele: bliskość i możliwość obcowania z naturą to dla mieszkańców wielkich miast okazja do nabrania głębszego wdechu, czyste powietrze, przechadzek między drzewami i zakosztowania spokoju, o który w codziennym natłoku obowiązków tak łatwo jest zapomnieć.
W Polsce, w przeciwieństwie do wielu krajów zachodnich, za granicą, nie ma zakazu biwakowania poza wyznaczonymi polami namiotowymi. Nie oznacza to jednak pełnej dowolności w wyborze miejsca. Nie można rozbić swoich namiotów na terenie będących czyjąś prywatną własnością ani też na terenie należącym do urzędu miasta, nadleśnictwa czy urzędu morskiego. Jako że większość terenów to czyjaś własność, lepszym rozwiązaniem jest jednak poszukanie w interesującej części kraju pola namiotowego, który spełni oczekiwania i pozwoli na spędzenie chwili na łonie natury.
Odpowiednie przygotowanie
Gdy wypad pod namiot jest postanowiony, należy zadbać o kilka rzeczy. Oczywistością jest zabranie ze sobą odpowiedniego sprzętu, który będzie spełniał swoje funkcje i nie zepsuje się pierwszego dnia pobytu w oddaleniu od cywilizacji. Poza namiotem warto zabrać ze sobą coś, co zapewni izolację, na przykład karimatę, matę piankową lub dmuchany materac. Tym, co zawsze kojarzy się ze spaniem pod namiotem, jest śpiwór. O nim także nie można zapomnieć. Dodatkowo pod uwagę można wziąć zabranie ze sobą poduszki turystycznej, która zapewni wygodę podczas snu.
Nie da się podczas żadnego wyjazdu zapomnieć o jedzeniu – tak samo jest w tym przypadku. Warto zdecydować się na żywność liofilizowaną, która wymaga odgrzania, lub gotować samemu. W każdym z tych wypadków elementami niezbędnymi wyposażenia będą garnki turystyczne oraz kuchenka turystyczna. Do tego zaopatrzenie się w sztućce turystyczne i część wygód zachowana.
Jako że nocuje się na łonie natury w oddaleniu od zabudowań, trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie oświetlenie. Nie należy również zapominać o środkach higieny dedykowane takiemu rodzajowi wypoczynku.
Inne rozwiązanie – kemping
Jeżeli spanie pod namiotem kojarzy się z niewygodą i nieprzespaną nocą, a posiada się odpowiednie fundusze, można zdecydować się na kemping. Ten obiekt turystyczny położony jest na większym terenie, wydzielony ogrodzeniem i do tego strzeżony, na którym – poza rozbiciem namiotu – można również zatrzymać się samochodem kempingowym z przyczepą. Na kempingu istnieje również możliwość zadokowania się w pawilonie, domku turystycznym.
Poza samym rozbiciem namiotu czy zaparkowaniem samochodu turyści mają także możliwość przygotowywania na miejscu posiłków oraz z korzystania z różnych miejsc służących rozrywce. Można skorzystać z miejsc zabaw dla dzieci czy miejsc do rozpalenia ogniska.
Kemping stanowi dobre rozwiązanie dla osób, które nie są w stanie zrezygnować ze wszystkich wygód – na jego terenie można spokojnie korzystać z toalet i łazienek oraz kranów z wodą pitną.