Stolica nie tylko wina – Bordeaux

Francja. Kraj Napoleona, Bastylii i serów pleśniowych. Szczyci się także Lazurowym Wybrzeżem i licznymi zabytkami w swojej stolicy. Ale kraj ten to także Bordeaux – serce, skąd płynie najlepsze francuskie wino i gdzie dociera coraz więcej turystów. Kuszeni przechadzkami po winnicach i degustacją jednego z najlepszych win świata. Jest się na to gotowym? To w drogę!

Miasto na mapie winnic

Bordeaux jest jednym z większy miast Francji, w którym wytwarzane jest dziesięć procent światowej produkcji wina. Kojarzone jest również z elegancją. Położone jest w zachodniej części kraju w ujściu rzeki Garonny do Oceanu Atlantyckiego.

Miasto słynie z winnic oraz bycia stolicą francuskiego wina. Cały obszar to legendarni – a przy tym mający swoją wysoką cenę – producenci tego trunku. Ale poza winnicami w obszarze samo miasto przyciąga turystów swoimi zabytkami. Warto, mając ku temu okazję, pozwolić sobie na jego zwiedzanie.

Zabytki i atrakcje

Decydując się na zwiedzanie miasta , można wybrać dwie opcje tej czynności, bowiem Bordeaux zwiedzać można pieszo lub korzystając z roweru. Centrum miasta jest wyłączone z ruchu samochodów, co wpływa na bezpieczeństwo podczas zwiedzania zabytkowej części Bordeaux. Większość zabytków położona jest blisko siebie, więc nie trzeba martwić się koniecznością pokonywania dużych odległości.

Nadrzeczna promenada

Idealne miejsce dla lubiących spacerować – promenada ulokowana przy brzegu Garonny to z jednej strony kawiarnie i restauracje , a z drugiej cumujące łodzie i statki. Można poczuć się jak na prawdziwym nabrzeżu, przysiąść na ławce dla chwili relaksu, poczytać książkę czy też skorzystać z szerokiej oferty gastronomicznej. Można także dołączyć do odbywającej się na promenadzie lekcji tańca. To również dobra trasa dla zwiedzających na dwóch kółkach.

Pomnik Żyrondystów

Znajdujący się w centrum starówki, orientalny, ustawiony na placu Quinconces pomnik to monumentalna kolumna otoczona fontanną z rzeźbionymi alegoriami Kłamstwa, Ignorancji i Zepsucia. Na szczycie kolumny znajduje się symbol wolności – kobieca postać.
Pomnik postawiony został pod koniec XIX wieku dla uczczenia pamięci Żyrondystów – członków nieformalnego ugrupowania działającego w czasie rewolucji francuskiej.

Place de la Bourse

Plac Giełdowy ze zwierciadłem wodnym to kolejne miejsce na mapie, które należy wziąć pod uwagę, planując zwiedzanie miasta. To tu spotykają się mieszkańcy, to tu można zażyć ochłody w wodach zwierciadła, zażyć dziennej bryzy wodnej, zaś wieczorami spróbować wina i nakarmić duszę wspaniałą atmosferą, która zdaje się nie opuszczać tego placu.

Dawniej Plac był miejscem wymiany wszelkiego rodzaju towarów i usług, obecnie stanowi centralny punkt spotkań i przyjemnego spędzania czasu.

La Cité du Vin
Miasto wina to imponująca, nowoczesna budowla, która do wizyty zachęca już z daleka. Przekraczając jej próg, można zapoznać się z wiedzą dotyczącą wina: jego historią, przeróżnymi wystawami, a także skorzystać z możliwości degustacji. Bilety wstępu zaczynają się od 20 euro.