Włoska stolica poleca się na wakacje

Wakacje. Przyjemny czas odpoczynku i relaksu, możliwość podróży małych i tych dłuższych.

Rzym – co warto zobaczyć za granicą

Wybranie odpowiedniej destynacji wiąże się nie tylko z pakowaniem, ale też szukaniem miejsca, którego chce się odwiedzić i zwiedzić. Szukając czegoś dla siebie, warto wziąć pod uwagę Rzym. Co takiego można zobaczyć nim w wakacje? Między innymi Koloseum, ale nie tylko zobaczyć – Wieczne Miasto pozwala dotknąć historii, jeżeli tylko da mu się szansę.

Dotyk starożytności

Rzym to jedno z najstarszych miast świata. Założone w 753 roku przed naszą erą, położone jest w środkowej części Włoch na siedmiu wzgórzach. Znane jako Wieczne Miasto co roku przyciąga do siebie miliony turystów, którzy chcą dotknąć i zobaczyć echa starożytności na własne oczy.

Koloseum

Najbardziej znany włoski zabytek czasów starożytnych, zbudowany najprawdopodobniej w latach 72-80 naszej ery. Amfiteatr Flawiuszów – taką oficjalną nazwę nosi to miejsce – to dawna arena walk gladiatorów, która stawała się także miejscem śmierci tysięcy prześladowanych chrześcijan. Amfiteatr wzniesiony został na planie owalu, kształtem zbliżony jest do elipsy. Jego wysokość wynosi obecnie około 48,5 metra wysokości. Jego cztery kondygnacje mogły pomieścić około 50 tysięcy widzów na miejscach siedzących i kilka tysięcy stojących.

Koloseum zostało w 2017 roku wybrane jako jeden z nowych cudów świata.

Panteon

Innym zabytkiem ery starożytnej, który zachował się w bardzo dobrym stanie, jest Panteon. Bardzo dobrze zachowany pełnił dawniej funkcję świątyni, w której to czczono wszystkich dwunastu bogów. Zabytek ten składa się z dwóch połączonych ze sobą części. Są nimi przedsionek w kształcie portyku z 16 granitowymi kolumnami oraz rotunda. Na jej szczycie znajduje się oculus – mający średnicę 9 metrów otwór, przez który można zobaczyć padające do środka światło. Szczególnie widowiskowe jest to w deszczowe dni, gdy widać spadające krople wody.

Odpoczynek pełen słońca

Rzym to nie tylko możliwość zapoznanie się z architekturą i historią, ale także relaks który jest wpisany jako obowiązkowy w wakacje. Miasto oferuje turystom odpoczynek między innymi przy Fontanna di Trevi – najbardziej znanej barokowej fontannie w Rzymie. Jej szum słyszany jest szybciej , niż można zobaczyć samą fontannę , przy której można usiąść i na chwilę odetchnąć, podziwiając przy tym fasady Placu di Trevi.

Tym, czego nie można pominąć, to spróbowanie nie tylko lokalnej kuchni, ale też włoskich lodów. Znane nam świderki z maszyny nijak się bowiem mają do swojego oryginału.

Watykan

Korzystając z pobytu w Rzymie, warto udać się do enklawy, jaką jest Watykan, i stanąć na Placu świętego Piotra, jak też udać się do Bazyliki tego patrona i z jej kopuły zobaczyć zapierający dech w piersi widok na najbliższą okolicę.
Zaplanowanie sobie wycieczki do Watykanu to również okazja, by nawiedzić grób świętego Jana Pawła II.

Warto skorzystać również z usług przewodnika i z nim wybrać się na przechadzkę przez Ogrody Watykańskie.