Wakacje dla mniejszej liczby kilogramów

Myśląc o wakacjach, część osób obiera sobie ich początek jako datę, gdy powinni wyglądać dobrze, by bez problemu prezentować się na plaży w stroju kąpielowym. Jednak inni podchodzą do nich jako do odpowiedniego czasu, który pozwoli im zadbać o swoje zdrowie i sprawi, że to z wakacyjnego wyjazdu wrócą bez nadprogramowych kilogramów – uznają, że to pora na odchudzanie. Jakie wczasy odchudzające wybrać i na co zwrócić uwagę, szukając odpowiednich dla siebie? Na pewno nie powinno być to podyktowane jedynie modą.

Wczasy odchudzające – sposób na walkę z nadwagą

Dodatkowe kilogramy to nie tylko fizyczny bagaż – człowiek mierzy się nimi także psychicznie. To one sprawiają, że nie ma ochoty nigdzie wychodzić, widzi siebie przez ich pryzmat. Chcąc się ich pozbyć, często sięga się po głodówki i bardzo restrykcyjne diety, które – poza wiecznym uczuciem głodu – po zakończeniu szybko doprowadzają do efektu jo-jo i powrotu kilogramów.

Można jednak wykorzystać okres wakacji na porządną walkę z nadwagą. W tym celu warto skorzystać z wczasów odchudzających – zazwyczaj dwutygodniowego wyjazdu, podczas którego pod okiem specjalistów trzyma się dietę i ćwiczy. Zarówno trening, jak i jadłospis jest dostosowany do ilości kilogramów, jaką chce się zgubić, oraz do fizycznych możliwości, nie można bowiem doprowadzić do przeforsowania organizmu, bo to może doprowadzić do buntu.

Jakie wybrać?

Łatwo sobie powiedzieć: „jadę na wczasy odchudzające!”, jednak przed wyjazdem warto pochylić nad kilkoma kwestiami i zastanowić, czego się od nich – poza zrzuceniem niechcianej wagi oczywiście – oczekuje.

Koszta

Jednym z warunków, jaki bierze się pod uwagę, chcąc w ten sposób walczyć z nadwagą, jest cena takich wczasów. Z natury człowiek nie chce przepłacać, ale czy nie warto jeden raz wydać więcej na coś, co da efekty do końca życia – gdyż takie jest założenie wczasów odchudzających? Należy mieć na uwadze, że w cenę wlicza się nie tylko dieta i treningi, ale również zabiegi oraz konsultacje lekarskie. Niektóre wczasy zawierają w sobie także możliwość skorzystania ze spa czy masażu.

Plan wczasów

Szukając odpowiedniego wyjazdu dla siebie, warto też wziąć pod uwagę także, jakie ćwiczenia zawiera każdy z proponowanych turnusów – głównie, czy nie będą to takie, o których wie się, że szybko znudzą lub będą wyzwaniem. Nie można się bowiem przeforsować, poziom trudności powinien być dostosowany do fizycznych możliwości. Nie można wymagać od siebie, że będzie się przez kilka kolejnych dni biegało po wiele kilometrów, kiedy nadwaga nie pozwala pokonać nawet jednego kilometra. Tak samo dieta – ułożona powinna być ona po konsultacji z dietetykiem. Wczasy, które nie oferują możliwości wcześniejszej konsultacji ani nie posiadają planu, trudno uznać za odchudzające; to raczej po prostu wczasy, gdzie samemu się decyduje, a to raczej nie doprowadzi do zmniejszenia wagi.

Ośrodek

Przeglądając oferty, warto zwrócić uwagę na charakter ośrodka, jaki jest podany. W zależności od tego, czy jest to miejsce typowe wypoczynkowe, sanatoryjne czy specjalistyczny obiekt lecznicy, proponowane mogą być różne formy aktywności fizycznej, czy wczasy będą w sobie zawierały także wsparcie zabiegów kosmetycznych.