Dla podreperowania zdrowia

Zdrowie jest ważne, o czym nie trzeba nikogo uświadamiać. Jednak jeśli chodzi o troszczenie się o nie, bywa różnie. Najczęściej uważa się, że póki nic nie dolega, nie trzeba nic robić. Co jednak, kiedy zaczyna ono poważnie szwankować? Wtedy w grę wchodzą nawet rehabilitacja i wyjazd do sanatorium. Wbrew myśleniu nie są one skierowane jedynie do osób starszych, ale skorzystać z nich może każdy, kto potrzebuje mocniej o siebie zadbać.

Rehabilitacja, gdy potrzeba

Wiele osób kojarzy rehabilitację z terapią ruchową skierowaną do osób starszych, niepełnosprawnych oraz sportowców po urazach i kontuzjach wykluczających z uprawiania przez pewien czas sportu. Odpowiednią rehabilitację stosuje się po udarach oraz w przypadku problemów z sercem.

Rehabilitacja to proces, który ma przywrócić pełną lub częściową sprawność, która w wyniku kontuzji, urazu lub zjawiska, jakim jest udar, została utracona. Dotyczy również osób z niepełnosprawnością – w tym przypadku bywa naprawdę długa i ciężka, ale przynosi efekty. W przypadku urazu – w zależności od tego, czego dotyczy – zajmuje zazwyczaj od 12 do 15 tygodni.

W obecnej sytuacji, jaka panuje w Polsce i na świecie, uruchomiona jest również rehabilitacja dla osób, które wyzdrowiały z COVID-19. Skorzystać z niej można do 12 miesięcy po zakończeniu okresu leczenia. Jest ona refundowana przez polski NFZ. Jej istnienie wynikło z faktu, iż jedna trzecia ozdrowieńców cierpi na powikłania, które objawiają się między innymi problemami z oddychaniem, bólami mięśniowo-stawowymi, zmniejszoną ogólną odpornością organizmu. Dzięki rehabilitacji można szybciej wrócić do sprawności sprzed czasu toczenia walki z wirusem. Prowadzona może być w trybie stacjonarnym , uzdrowiskowym, ambulatoryjnie – w gabinetach fizjoterapii zajmujących się rehabilitacją lecznicą – czy też w warunkach domowych. O trybie prowadzenia tej rehabilitacji decyduje lekarz.

Sanatorium dla każdego

Mimo wyobrażeń z usług sanatorium skorzystać może każdy ubezpieczony. Jednak żeby móc się na nie wybrać , potrzebne jest wykonanie badań i otrzymanie po nich skierowania na wyjazd oraz – co nie powinno dziwić – trzeba odczekać, bowiem skierowanie ważne jest przez okres 18 miesięcy. Osoba kierowana jest do uzdrowiska, gdy stan jej zdrowia zwraca uwagę lekarza i istnieją wskazania, które uzasadniają odbycie kuracji uzdrowiskowej.

Okres pobytu w sanatorium wynosi 21 dni, może zostać wydłużony do 28 dni.

W przypadku dzieci uzdrowiskiem znanym, do którego od dekad przyjeżdżają kolejni kuracjusze, jest ten w Ciechocinku. By dziecko mogło udać się na darmowy turnus uzdrowiskowy, także wymagane jest ważne skierowanie potwierdzone przez oddział NFZ. Podczas pobytu dzieci pozostają pod profesjonalną opieką lekarską, jak również wychowawców, psychologów i dietetyków. Mogą skorzystać z wielu zabiegów, w tym między innymi z borowinowych, fizykoterapeutycznych, z kąpieli w basenie solankowym. W tym czasie nie tracą szkolnego czasu – mają zapewnioną naukę na miejscu.