Do zobaczenia w Brukseli

Europejskie stolice przyciągają do siebie turystów nie tylko z kontynentu, ale i z innych części świata, którzy chętnie poznają ich historie i krajobrazy. Jedną z tych stolic jest Bruksela, główne miasto Belgii. Nie jest się pewnym, co warto zobaczyć w Brukseli? Kilka miejsc warto mieć na uwadze.

Historia i ciekawość

Miejsca, do których najczęściej garną się turyści, to nie tylko te, które pokazują kawałek historii, ale też te, które wyróżniają to miasto na tle innych.

  1. Grant Platz to plac powstały po wojnie dziewięcioletniej, gdy wojska francuskie spaliły większość zlokalizowanych przy nim budynków. Odbudowany w stylu starobarokowym wciąż posiada ratusz – hotel de ville i Maison du Roi w ich gotyckiej formie. Od 1998 roku Grant Platz wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
  2. Wzgórze Treurenberg to miejsce, na którym wznosi się gotycka katedra świętego Michała i świętej Guduli, a słynie z charakterystycznych dwóch wież, które stanowią o jego rozpoznawalności.[
  3. Manneken Pis – niewielka figurka będąca symbolem miasta stanowi również obowiązkowy punkt podczas zwiedzania. Rzeźba pochodzi z XVII wieku, często jest przystrajana z okazji różnych imprez i uroczystości.
  4. Pasaż świętego Huberta to jedna z najstarszych galerii handlowych. Powstała w 1847 roku, od 2008 roku jest na liście UNESCO. Znaleźć tu można nie tylko dziewiętnastowieczny wystrój, ale też liczne kawiarnie, sklep i restauracje. Na uwadze mieć trzeba, że nie należą one do najtańszych.
  5. Atomium przyciąga do siebie nie tylko miłośników fizyki, ale też sztuki, bowiem jest to nic innego, jak monumentalny model kryształu żelaza powiększonego 165 miliardów razy. Powstał na potrzebny Wystawy Światowej w 1958 roku i stanowi niezwykły hołd dla belgijskiego przemysłu. Symbolizuje szybki rozwój przemysłu ciężkiego. Model ten na stałe wpisał się w podmiejski krajobraz Brukseli, stając przy tym jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych miasta.