- Dlaczego sieczka lucerny jest popularnym wyborem w żywieniu koni?
- Oslo - co zwiedzać? Przewodnik po największych atrakcjach stolicy Norwegii
- Najciekawsze atrakcje dla dzieci w Krakowie
- Apulia – ukryty skarb południowych Włoch: Co warto zobaczyć w Apulii?
- Cypr: Co zobaczyć na wyspie Afrodyty? Przewodnik po najciekawszych miejscach
Pęcherze skórne – w jaki sposób powstają, czy są niebezpieczne?
Pęcherze skórne – nikt nie jest bezpieczny
Pęcherze powstające na skórze to wybrzuszenia, które są wypełnione płynem. W środku może znajdować się na przykład krew albo ropa. Przyczyny ich powstawania mogą być różne, jak na przykład intensywne pocieranie skóry w jednym miejscu. Przyczyna może być jednak poważniejsza, a wybrzuszenie wypełnione płynem może oznaczać różnego rodzaju choroby. Mogą pojawiać się zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Nawet skóra dzieci nie jest bezpieczna, pęcherze bowiem mogą pojawić się na skórze osób w każdym wieku.
Pęcherze na skórze – więcej informacji
Wiesz już, jakie są możliwe skutki pojawiania się pęcherzy skórnych oraz czym jest. Jednak jak powstaje pęcherz? Pierwszym etapem jest oddzielenie warstwy kolczystej naskórka od tkanek, które są położone niżej. Wówczas tworzy się ślad podobny do kieszonki, którą wypełnia płyn. Nie jest on bez znaczenia, ponieważ ma za zadanie wzmacniać wzrost komórek, a także przyspieszać regenerację.
Pęcherze pojawiające się na skórze, to bardzo często tak zwane pęcherze cierne. Powstają na skutek częstego i intensywnego pocierania miejsca na skórze. Powodem pocierania mogą być źle dobrane buty, długotrwałe wędrówki czy inne aktywności. Jeśli do tego dojdzie wysoka temperatura, są to warunki idealne do powstania pęcherzy ciernych.
Warto wiedzieć, że w przypadku skóry na stopach należy unikać czynników sprzyjających powstawaniu pęcherzy. Częste podrażnienia mogą spowodować, iż w pewnym momencie na stopie utworzą się modzele. Warto więc dbać o swoją skórę.
Pojawienie się wybrzuszeń na skórze w postaci pęcherzy, najczęściej nie wymaga wizyty u lekarza. Jeśli jednak:
• Pojawia się ropa sącząca się z wybrzuszenia,
• Pojawia się gorączka,
• Nie wiesz jaka może być przyczyna powstania pęcherzy i jest ich kilka,
• Masz cukrzycę albo problemy związane z krążeniem
Wówczas należy bezzwłocznie skonsultować się ze specjalistą.
Zdrowie – podsumowanie
Każdy człowiek jest narażony na pojawianie się pęcherzy skórnych. Mogą być objawem różnego rodzaju chorób, jednak najczęściej pojawiają się w wyniku pocierania naskórka, jako mechanizm obronny. Jeśli jednak towarzyszą im niepokojące objawy, które zostały wymienione wyżej, należy skonsultować się z lekarzem. Jeśli jesteś fanem sportów i aktywnego spędzania czasu, szczególnie w porze letniej Twoja skóra jest narażona na powstawanie pęcherzy. Warto dbać o skórę , a na wszelki wypadek mieć przy sobie preparaty, które mogą chronić przed powstawaniem charakterystycznych wybrzuszeń.