Płyta HDF – alternatywa dla drewna

Płyta HDF to płyta pilśniowa o dużej gęstości – wraz z płytą MDF to obecnie dwa najmodniejsze materiały służące do obróbki drewna. Obie płyty powstają w wyniku połączenia ze sobą włókien drzewnych oraz kleju – mieszanka ta poddana jest ogromnemu ciśnieniu i wysokiej temperaturze. Tak powstała płyta MDF jest odpowiednią alternatywą dla prawdziwego drewna.

Dzięki możliwości recyklingu płyt HDF ich konstrukcja jest przyjazna dla środowiska, a ciśnienie stosowane przy ich tworzeniu sprawia, że są bardzo trwałe. Zakres cen płyt pilśniowych i innych materiałów drewnopochodnych jest bardzo różnorodny, aczkolwiek płyta HDF kosztuje znacznie więcej niż jej mniej gęste rodzeństwo.

Większa gęstość oznacza, że płyta HDF jest przeważnie lepszym wyborem, ale cena nie jest jedyną rzeczą, która odróżnia ją od znacznie tańszej płyty MDF. Posiadając większą gęstość, płyta HDF jest znacznie cieńsza, przez co nie nadaje się do tworzenia takich elementów jak na przykład listwy wewnętrzne czy przypodłogowe.

Tak naprawdę żadna płyta pilśniowa nie radzi sobie dobrze z wodą. Jednak warto zaznaczyć, iż płyta HDF jest znacznie bardziej odporna na wodę niż płyta MDF, a jej gęstość sprawia, że jest również zdecydowanie mocniejsza.

Za to płyta MDF jest znacznie bardziej odpowiednia do tworzenia mebli i elementów dekoracyjnych. Jej niewątpliwą przewagą jest fakt, iż jest bardzo przystępna cenowo i ma gładką powierzchnię, która dobrze nadaje się do malowania. Użycie forniru na płycie MDF może również stworzyć iluzję litego drewna. Choć nie jest tak mocny jak HDF, to nadal jest bardzo trwałym materiałem, który nie rozszerza się ani nie kurczy pod wpływem ciepła i wilgoci. Istnieją różne rodzaje płyt MDF, takie jak bendy czy ultralite, a każdy z nich najlepiej nadaje się do określonych celów.

Każda płyta pilśniowa ma wiele zalet, takich jak na przykład odporność na szkodniki i łatwość pracy z nią. Istnieje jednak kilka cech, na które należy zwrócić szczególną uwagę, zanim zdecydujemy się na zakup jakiejkolwiek ilości płyt MDF lub płyt HDF do realizacji swojego projektu.

Kategoria: informacje, dom