Jedno z największych jezior w Polsce

Jedno z największych jezior w Polsce, które mieści się dokładnie w województwie warmińsko-mazurskich w powiecie mrągowskim i psikim. Mowa tu oczywiście o jeziorze Śniardwy, które zostało stworzone przez naturę a dokładnie po epoce lodowcowej w Polsce. Jezioro jest na całkowitej wysokości 116 m n.p.m. Śnirdwy jest dość płytkie, ponieważ w wielu miejscach posiada on głazy narzutowe, które kryją się tuż pod powierzchnią wody.

Jakość wody

Jest to jednak nieliczny zbiornik, który posiada, aż 2 odpływy powierzchniowe. Są to takie jak:

  • Kanał Jegliński, który prowadzi wodę do jeziora Roś.
  • Rzeka Wyszka, która wypływa do jeziora Białoławki.

Oba cieki mają swój przepływ regulowany śluzą, a zarazem jazem.

Przyroda wokół jeziora

Brzegi jeziora są bardzo niskie zabagnione, a też porośnięte sitowiem i tatarakiem. Wszystko to czyni to miejsce trudno dostępnym. Miejscami strefa zarośnięta sitowiami osiąga aż do 200 metrów szerokości.

Historia jeziora

Na jeziorze występują bardzo częste i bardzo silne wiatry co czyni to jezioro bardzo niebezpiecznym. Najtragiczniejszym owym dniem w dziejach tamtejszej żeglugi. Był to incydent z dnia 21 sierpnia 2007 roku, kiedy to silny wiatr z prędkością ponad 130 km/h poprzewracał i zatopił kilkadziesiąt łodzi. W całym zdarzeniu zginęło aż 12 osób.

Ową nazwę jeziora ustalono dopiero w 1950 roku.

Największe jezioro i jego wielkość – informacje

Jezioro to nie zostało zaliczone do największego jeziora w Polsce bez przyczyny. Owe Śniardwy mają bardzo duże liczby na papierze a jakie? Właśnie teraz o nich opowiemy.

  • Powierzchnia jeziora wynosi 11340 ha.
  • Powierzchnia wysp przy jeziorze 38 ha.
  • Średnia głębokość tego jeziora wynosi 5.8 m.
  • Maksymalna jego głębokość to 23.40 m.
  • Długość maksymalna całego jeziora to 22.10 km.
  • Szerokość całego jeziora ma 13.40 km.
  • Długość linii brzegowej wynosi aż 64.50 km.

Wymiary podane na papierze robią ogromne wrażenie. Wiadomo, warto jezioro zobaczyć na własne oczy i je ocenić, ale już po samych liczbach widać, dlaczego kwalifikuje się na pierwsze i największe jezioro w Polsce.

Podsumowanie

Osoby, chcące się wybrać nad owo jezioro powinny zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństw, które tam są. Niestety jezioro to jest bardzo zdradliwe a wiatr, który tam towarzyszy nie pomaga osobom żeglującym. Warto przed takową wyprawą zapisać się na kurs pływania i ratownictwa medycznego. Poznać też warto wszystkie możliwe opcje z bezpieczeństwem.