- Oslo - co zwiedzać? Przewodnik po największych atrakcjach stolicy Norwegii
- Najciekawsze atrakcje dla dzieci w Krakowie
- Apulia – ukryty skarb południowych Włoch: Co warto zobaczyć w Apulii?
- Cypr: Co zobaczyć na wyspie Afrodyty? Przewodnik po najciekawszych miejscach
- Tajemnice, przygoda i historia czekają na Ciebie na Matfel.pl
Lotniska w Polsce
Lotniska w Polsce
Lotnisko, zwane także portem lotniczym jest miejscem i instalacją do startu i lądowania statków powietrznych. Lotnisko zwykle ma utwardzone pasy startowe i zaplecze konserwacyjne oraz służy jako terminal dla pasażerów i towarów. Jest to jeden z najczęściej wybieranych sposobu podróżowania, a także uważa się, że samolot – jest to najbezpieczniejszy środek transportu.
Ewolucja lotnisk
Przed II wojną światową długość lądowania i startu większości samolotów pasażerskich wynosiła najwyżej 600 metrów. Zapewniono dodatkowe wolne obszary do lądowań na ślepo lub biegów w złych warunkach pogodowych , ale całkowita powierzchnia rzadko przekraczała 200 hektarów
Obecnie każde z największych lotnisk na świecie zatrudnia ponad 100 000 pracowników. Są to niezwykle złożone jednostki pod względem obiektów fizycznych, które tworzą, organizacji działających w ich granicach oraz usług świadczonych w związku z ich działalnością.
Na terenie naszego kraju znajduje się 12 cywilnych portów lotniczych: Warszawa Okęcie (WAW); Modlin (WMI); Wrocław (WRO); Poznań Ławica (POZ); Kraków Balice (KRK); Katowice Pyrzowice (KTW); Łódź Lublinek (LCJ); Gdańsk Rębiechowo (GDN); Bydgoszcz (BZG); Rzeszów Jasionka (RZE); Szczecin (SZZ); Zielona Góra (IEG).
Największym portem lotniczym na terenie Polski jest Lotnisko Chopina w Warszawie, jednak straciło ono dominację na rzecz lotnisk regionalnych. Regionalnymi portami lotniczymi określa się miejsca, które z definicji miały stwarzać pomoc w komunikacji ze stołecznym lotniskiem w Warszawie. Odpowiadać miały za np. przesiadki.
Warto wspomnieć, że polski rynek lotniczy jest jednym z tych szybciej rozwijających się, dlatego przyszłość oferowanych połączeń i liczba przewożonych pasażerów wciąż rośnie.
Nie można jednak nie zauważyć, że rynek lotniczy zdecydowanie ucierpiał z powodu sytuacji epidemiologicznej, co spowodowało, że w ostatnim kwartale liczba pasażerów przewieziona przez linie lotnicze zmniejszyła się o 84% w stosunku do ostatniego kwartału 2019 roku.
Najwięcej osób z Polski wylatuje do Wielkiej Brytanii, Niemiec i Włoch. A najczęściej wybieranymi liniami lotniczymi są: Ryanair, Polskie Linie Lotnicze LOT, Wizz Air oraz Lufthansa. Podróżujący najwięcej wylatują z takich lotnisk jak: Warszawa Lotnisko Chopina, Kraków – Balice, Gdańsk Wałęsy oraz Katowice – Pyrzowice oraz Lotnisko we Wrocławiu – Strachowice. Jeśli chodzi o ruch czarterowy to najwięcej pasażerów podróżuje na trasach Grecja, Turcja i Egipt.