Mińsk co warto zobaczyć.

Mińsk co warto zobaczyć? Stolica Białorusi jest trochę pustym miejscem na europejskiej mapie turystycznej i nie wydaje się, aby wiele osób tam podróżowało. Chociaż w Mińsku nie ma zbyt wielu rzeczy do zrobienia, miasto zdecydowanie jest warte spędzonego w nim. Wraz z niedawno wprowadzoną procedurą bezwizową, to kwestia czasu, kiedy turystyka w Mińsku się rozwinie, a miasto będzie coraz bardziej popularne wśród ciekawskich turystów, zmęczonych znanymi i zatłoczonymi miejscami. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się – co warto zobaczyć w Mińsku!

Czerwony Kościół

Czerwony Kościół jest rzymskokatolickim centrum wiary na Białorusi. Oficjalnie znany jako „Kościół św. Szymona i Heleny”. Ten neoromański kościół został zaprojektowany przez polskich architektów i ukończony w 1910 roku. Czerwony Kościół powstał po tym, jak 2000 mińskich katolików zwróciło się do władz lokalnych w 1903 roku z prośbą o miejsce do wybudowania nowej cerkwi. W tym czasie Mińsk wchodził w skład Mińskiego Gubernatorstwa Imperium Rosyjskiego i prośba została zatwierdzona. Historia tego miejsca jest długa i zawiła, ale mimo to można podziwiać tu wspaniałe gotyckie wnętrze z błyszczącymi witrażami i pięknymi organami. Msza odbywa się tutaj w czterech językach: białoruskim, polskim, litewskim i łacińskim.

Pałac Republiki

Kolejny imponujący budynek w stylu sowieckim w samym centrum Mińska. Warto zainteresować się dzięki odbywającym się tu konwencjom, koncertom i orkiestrom symfonicznym. Budowa tego budynku rozpoczęła się w 1985 r., ale została zatrzymana podczas upadku Związku Radzieckiego – i została w pełni uruchomiona dopiero w 2001 r. Ukończony został w klasycznym sowieckim stylu architektury dziesięć lat po odzyskaniu przez Białoruś niepodległości. W Pałacu Republiki mieści się również galeria sztuki, mały salon fryzjerski, siłownia i włoska restauracja. Jeśli nie możesz wejść do środka, warto go podziwiać także nocą – kiedy imponująca architektura nabiera wręcz upiornej atmosfery.

Kompleks Muzeum Linii Stalina i Kompleks Pamięci Chatynia

Chociaż w samym mieście jest tak wiele do zobaczenia, centralna lokalizacja Mińska pozwala na wiele łatwych i ekscytujących jednodniowych wycieczek, a jedną z najlepszych jest Kompleks Muzeum Linii Stalina i Kompleks Pamięci Katynia. Linia Stalina to nieoficjalna nazwa odnosząca się do linii obronnej, która została zbudowana przez Sowietów wzdłuż ich nowej zachodniej granicy w latach 30. XX wieku, która rozciągała się od Przesmyku Karelskiego w pobliżu Finlandii do Morza Czarnego. Nieopodal wybudowano Katyński Kompleks Pamięci, aby przypomnieć reszcie świata o odrażających zbrodniach, jakich naziści popełnili na całej Białorusi iw Europie oraz aby edukować przyszłe pokolenia. Podczas jednodniowej wycieczki do tego miejsca zobaczysz wieczny płomień Katynia i usłyszysz dźwięk dzwonów pomnika upamiętniającego ofiary II wojny światowej.

Grand Mir i kompleks w Nieświeżu

Jeśli chodzi o ikony Białorusi, to te dwa miejsca są na top liście światowego dziedzictwa UNESCO znajdują się blisko siebie i najlepiej je odwiedzić podczas jednodniowej wycieczki z Mińska. Jest to europejska wielkość, jakiej nie znajdziesz nigdzie indziej na Białorusi, a oszałamiająca jak zamek Corvin w Rumunii czy Schloss Benrath w Düsseldorfie. Zamki powstały w XVI wieku, a właścicielami zamków była zamożna Rodzina Radziwiłłów, najbogatsza rodzina w Rzeczypospolitej. Dziś ten gotycki zamek z pięcioma wieżami jest prawdziwą perłą Białorusi z wieloma tajemnicami, historią i legendami. Zamek w Nieświeżu to także wspaniały pałac z fortyfikacjami. Był rezydencją Radziwiłłów do 1939 r., a także został odrestaurowany w latach 2002-2011.