O czym należy pamiętać wybierając się z dzieckiem w góry?

Planujesz wyprawę z dzieckiem w góry? Zastanawiasz się, co ze sobą zabrać, by być przygotowanym na każdą ewentualność? Oto lista 10 rzeczy o których warto pamiętać przed rodzinną wyprawą w góry. Bez nich Twój wyjazd może skończyć się katastrofą.

Zanim wyruszyć z dzieckiem w podróż , musisz przygotować sobie plan wyjazdu. Warto uwzględnić wszystkie opcje, które mogą się przydarzyć. Niekiedy mogą nas zaskoczyć warunki pogodowe, trudniejsze trasy bądź brak jakiejś niezbędnej rzeczy. Dlatego do rodzinnej wycieczki powinniśmy się dobrze przygotować.

10 rzeczy o których warto pamiętać przed rodzinną wyprawą w góry

  1. Nosidło turystyczneIdąc z małym dzieckiem w góry, nie możesz od niego oczekiwać, że będzie wędrowało po górach tak samo jak Ty. Dlatego warto być odpowiednio przygotowanym na hasło “bolą mnie nóżki, weź mnie na ręce”. Nosidło pozwoli wygodnie nieść dziecko, a słodki ciężar nie będzie nam przeszkadzał.
  2. Dobre jedzonkoWydaje się oczywiste, ale jednak łatwo zapomnieć. Wybierając się z dzieckiem na szlak, musimy zaopatrzyć się w jego ulubione jedzenie. Oczywiście nie musimy od razu zabierać ze sobą całej lodówki, ale warto pamiętać o akcesoriach do karmienia, które znacznie nam ułatwią spożywanie posiłków.
  3. MapaPakując plecak na górską wędrówkę, warto pamiętać o mapie terenu. GPS w telefonie to jedno, ale dobra, klasyczna mapa czasem może ułatwić poruszanie się po szlakach. Zgubienie się z dziećmi w górach może spowodować u dzieci traumę.
  4. Ciepłe ubraniaPogoda w górach jest zmienna. Raz może być ciepło, upalnie, a za chwilę na wyższym szlaku będzie bardzo zimno. Niezależnie od wieku dziecka warto pamiętać o zapasowych cieplejszych ubraniach, a także rękawiczkach oraz czapce.
  5. Kurtka przeciwdeszczowaDeszczu w górach nie można wykluczyć. Czasem trudno go przewidzieć. Dlatego dobrze jest być przygotowanym na opady i mieć ze sobą kurtkę przeciwdeszczową, czy osłonę przeciwdeszczową, jeśli dziecko podróżuje w nosidle.
  6. ButyWędrówki po górach wymagają odpowiedniego przygotowania. Dobre obuwie to podstawa. Pozwala zachować przyczepność i sprawnie poruszać się po szlakach.
  7. Zapasowe skarpetkiBrzmi banalnie, ale w przypadku wypraw z dziećmi bardzo się przydają. Na szlaku może pojawić się kałuża, a wiadomo – dzieci lubią skakać po kałużach. Chodzenie w mokrych skarpetach nie jest niczym przyjemnym.
  8. Nakrycie głowyW górach promienie słoneczne operują zdecydowanie mocniej. Ważne jest więc, aby latem pamiętać o nakryciu głowy dziecka. Ważne są także okulary przeciwsłoneczne, które zabezpieczą dziecięce oczy przed promieniowaniem.
  9. Dodatkowa butelka z wodąPodczas wysiłku, regularne spożywanie płynów jest bardzo ważne. Warto zadbać o to, by dziecko mogło w każdej chwili nawodnić swój organizm. Warto mieć zawsze zapas wody, by na szlaku dzieci nie marudziły.
  10. Nawilżane chusteczkiDzieci uwielbiają zbierać kamyki czy patyki. A tych na szlakach nie brakuje. Dlatego pakując plecak na wyjście w góry z dziećmi, warto pomyśleć o nawilżanych chusteczkach czy antybakteryjnym żelu, by w każdej chwili móc dziecku przemyć ręce.